Admin

Girls District Tract Meet results

Girls District Tract Meet results
Posted on 04/01/2019

District Track Meet

8th grade Girls

Overall Point Total

Cade 218.5 1st

Travis 165 2nd

Howell 111 3rd

Patti Welder 59.5 4th

Stroman 40 5th

Seadrift 2 6th

Field Events

Triple Jump

Eryka Menchaca 27’ 2.5” 6th


High Jump

Chelsea Saenz 4’8” 1st

Morgan Gray 4’ 6” 2nd

Kamryn Kestler 4’ 2” 5th


Long Jump

Phoebe Huang 14’ .5” 4th


Pole Vault

Morgan Gray 7’0” 1st

Julia Teehan 6’ 3rd


Discus

Angelina Calzada 73’ 8” 1st


Shot Put

Angelina Calzada 30’ .25” 3rd


Running Events

2400M Run

Phoebe Huang 8:47.58 1st

Chelsea Saenz 10:38.20 5th

Natalie Mungia 11:09.51 6th


400M Relay

Carly Martinez 54.75 1st

Emma Strakos

Kamryn Kestler

Morgan Gray


800M Run

Phoebe Huang 2:30.97 1st

Chelsea Saenz 2:58.51 6th


100M Hurdles

Kylee Sebastian 19.65 5th


100M Dash

Ehther Htoo 14.28 5th


800M Relay

Carly Martinez 1:57.83 1st

Emma Strakos

Morgan Gray

Kamryn Kestler


400M Dash

Paige Bonuz 1:13.95 5th


300M Hurdles

Victoria Varela 57.28 3rd

Eryka Menchaca 57.83 5th


200M Dash

DNP



1600M Run

Phoebe Huang 5:39.40 1st

Chelsea Saenz 6:29.42 4th

Natalie Mungia 6:45.59 6th


1600M Relay

Morgan Gray 4:48.65 2nd

Emma Stakos

Carly Martinez

Kamryn Kestler


Throwers’ Relay

Cheyenne Brumlow

McKayla Hranicky 1:05.71 3rd

Kaelyn Garcia

Julia Teehan


District Track Meet

7th grade Girls

Overall Point Total

Travis 201 1st

Stroman 154 2nd

Cade 90 3rd

Patti Welder 68 4th

Howell 67 5th

Seadrift 19 6th


Field Events

Triple Jump

Arin Lin 28’ 9” 2nd

Destyni Briseno 28’ 5.75” 3rd


High Jump

Jaynie Clark 4’ 5th

Kayla Hall 4’ 6th


Long Jump

Gabby Munoz 13’ 4” 2nd

Destyni Briseno 13’ 3.25” 3rd

Arin Lin 13’ 3” 4th


Pole Vault

Taylor Creager 5’ 2nd


Discus

Azelyn Garcia 62’ 5.5” 3rd

Ayzria Longoria 59’ 9” 4th

Jaycee Barnes 56’ 2” 6th


Shot Put

Ayzria Longoria 27’ 11.75” 2nd

Zarina Rivera 26’ 9” 5th




Running Events

2400M Run

Sara Yarborough 10:56.90 2nd

Ginsie Cumbie 11:16.58 4th

Jaynie Clark 11:59.72 5th


400M Relay

Arin Lin

Savanna Garcia 57.22 3rd

Monique Bargas

Taylor Creager


800M Run

Sara Yarborough 2:50.96 2nd

Ginsie Cumbie 2:58.46 4th


100M Hurdles

Destyni Briseno 17.99 1st

Zaydah Cherry 20.24 4th


100M Dash

Destyni Briseno 14.09 4th

Gabby Munoz 14.75 5th


800M Relay

Arin Lin

Savanna Garcia 2:04.53 2nd

Monique Bargas

Taylor Creager  


400M Dash

Caedyn Boerm 1:14.53 3rd

Victoria Arellano 1:15.10 4th


300M Hurdles

Destyni Briseno 52.02 1st

Zaydah Cherry 1:01.76 5th



200M Dash

Arin Lin 31.0 6th


1600M Run

Sara Yarborough 6:42.24 1st

Jaynie Clark 6:57.02 3rd

Ginsie Cumbie 6:59.94 4th


1600M Relay

Victoria Arellano 4:54.88 1st

Caedyn Boerm

Savanna Garcia

Taylor Creager


Throwers’  Relay (No Points)

Kendyl Acosta

Jaycee Barnes 1:02.70 2nd

Azelyn Garcia

Zarina Rivera