Admin

Cuero Relays Boys Results

Cuero Relays Boys Results
Posted on 03/24/2019

Cuero Relays

8th Grade boys

Overall Point Total

La Vernia 105 1st

Howell 100 2nd

Travis 94 3rd

Yoakum 62 4th

Cuero 53 5th

Goliad 49 6th

Patti Welder 46 7th

Meyersville 44 8th

Stroman 40 9th

Cade 14 10th

Waelder 13 11th

Seadrift  0 12th

8th Grade Boys Division Field Events

Triple Jump

Seth Sandberg 35’5  3rd Place

Alekx Luna 34’3 5th Place

High Jump

Aaron Martinez 5’0 5th Place

Long Jump

Aaron Martinez 18’5 3rd Place

Pole Vault

DNP

Discus

DNP

Shot Put

Oscar Carrasco 38’1.75 4th Place

8th Grade Boys Division Running Events

2400M Run

Seth Sandberg 3rd Place 9:17.40

400M Relay

Alekx Luna, Aaron Martinez, Darian Boone, Brayan Muniz 47.80 1st Place

800M Run

Elijah Rodriguez 2:26.35 2nd Place

Erik Lozano 2:27.84 4th Place

110M Hurdles

DNP

100M Dash

DNP

800M Relay

Alekx Luna, Aaron Martinez, Darian Boone, Brayan Muniz DNP Disqualified

400M Dash

DNP

300M Hurdles

Elijah Rodriguez 47.46 2nd Place

200M Dash

Darian Boone 24.92 1st Place

1600M Run

DNP

1600M Relay

Aaron, Martinez, Elijah Rodriguez,Erik Lozano, Seth Sandberg 4:00.04 2nd Place


7th Grade boys


The 7th grade boys competed in the Cuero Track Meet Thursday and finished 5th overall with 64 points.


Results:




800M Run

Trevor Dykes 4th Place 2:37.02

Kadin Resendez 6th Place 2:44.36


1600M Run

Kadin Resendez 5th Place 6:11.55


200M Dash

Sergio Hernandez 3rd Place 26.94


400M Dash

Trinidad Menchaca 2nd Place 1:04.37

Ethan  Perez 6th Place 1:07.21


110M Hurdles

Dillon Ramirez 6th Place 21.46


300M Hurdles

Emilio Zavala 4th Place 54.08





4x100M Relay      5th Place 52.88

Jayce Campos

Ruben Villarreal

Alexxander Cosper

Ta Moo

4x200M Relay  5th Place 1:52.50

Alexxander Cosper

Ruben Villarreal

Marquise Farrow

Jayce Campos


4x400M Relay 5th Place 4:31.46

Jacye Campos

Ruben Villarreal

Ta Moo

Emilio Zavala


Long Jump

Ta Moo 16'-0''


Shot Put   

Pedro Chavez 5th 32'-3'' ft


Discus  

Pedro Chavez 3rd place 88'-0'' ft


Triple Jump

Ta Moo 4th Place 30'-6''

Gavin Hisquieredo 6th Place 30'-1''


Pole Vault  

Kadin Resendez 1st Place 7'